کانون وکلای دادگستری فارس و ک.ب
 
قالبوبلاگ
لینکدوستان
لینکهای مفید
| ...

دکتر علی نجفی توانا رییس کانون وکلای دادگستری مرکز شد

دکتر علی نجفی توانا رییس کانون وکلای  دادگستری مرکز شد


به گزارش کمیسیون انفورماتیک اتحادیه ی سراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران (اسکودا) انتخابات داخلی هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در مورخ ۷/۲/۱۳۹۳ برگزار و نتیجه  انتخابات به شرح ذیل حاصل شد :

ریاست هیأت مدیره : دکتر علی نجفی توانا

نواب رییس : آقای اسماعیل مصباح اسکویی و دکتر حسین محمد نبی

بازرس ها : دکتر عیسی امینی و آقای عبداله سمامی

[ دوشنبه هشتم اردیبهشت 1393 ] [ 23:44 ] [ ]

آگهی کمسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری فارس

"برگزار می گردد:

میزگرد علمی تطبیقی :

 "پیش برد حقوق شهروندی از منظر حقوق داخلی و بین الملل"

هنگام :  7 اردیبهشت 1393 ساعت 16

نشانی :

شیراز . بلوار جمهوری . ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز . تالار دکتر مصطفوی

کمسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری فارس "

[ پنجشنبه چهارم اردیبهشت 1393 ] [ 18:58 ] [ ]
قائم مقام ستاد دیه کشور از طرح ویژه این ستاد برای آزادی تمام زندانیان زن جرایم غیر عمد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر،ناصر جعفرقلی قائم‌مقام ستاد دیه کشور با ارسال نامه‌ای به تمام مدیران ستاد دیه سراسر کشور از آنها خواست با انجام تدابیر لازم، زمینه آزادی تمام زندانیان زن جرایم غیرعمد که در زندان به سر می‌برند را فراهم کنند.

در این نامه آمده است: با عنایت به فرمایش مقام معظم رهبری و تأکید رئیس معزز قوه‌قضاییه مبنی بر ازادی زندانیان زن واجد شرایط، به مناسبت میلاد باسعادت سرور بانوان دو عالم، حضرت فاطمه زهرا و به منظور تکریم و بزرگداشت مقام والای زن، ستاد دیه کشور در نظر دارد نسبت به آزادی جمعیت ۱۰۰ نفری زندانیان نسوان که به دلیل جرائم غیرعمد و غیرکلاهبرداری در زندان‌های کشور تحمل کیفر حبس می‌کنند، اقدامی ویژه نماید. علی‌ایحال با توجه به بخشنامه شماره ۱/۵۹۵۹/۳۰۰ اسفندماه سال قبل مبنی بر اولویت اول بودن آزادی زنان زندانی تحت حمایت ستاد دیه، به ویژه آنهایی که سرپرست خانواد خود هستند، مستدعی است ضمن تلاش حداکثری جهت اخذ گذشت رضایتمندانه از شاکیان، اولیای‌دم و طلبکاران و همچنین با توجه به آورده مددجویان مذکور و رعایت شیوه‌نامه‌های ارسالی، نسبت به آزادی آنان اقدام نموده و نتیجه را در اولین فرصت به این ستاد اعلام فرمایید.

گفتنی است به دنبال طرح ویژه نوروزی «آزادی ۱۰۰۰ زندانی» این ستاد مردم نهاد که با الویت قرار دادن نسوان ، کودکان (واجد شرایط کانون اصلاح و تربیت) و بیماران (صعب العلاج) با موفقیت صورت گرفته بود و در روزهای منتهی به سال ۹۳ آمار زندانیان زن کشور را به صفر رسانده بود، درصدد است طرح یاد شده را در قالب بخشنامه ای سراسری به اجرا درآورد.

متأسفانه به دلیل برابری آمار آزاد شدگان از بند با ورودی به زندان، آمار زنان نیازمند مورد حمایت ستاددیه ، هم اکنون با سپری شدن تنها یک ماه از سال جاری به ۱۰۰ نفر رسیده است که ستاد دیه به مناسبت فرخنده میلاد دخت نبوت ، ام امامت و زوج ولایت تصمیم دارد در طرحی ویژه نسبت به بازگردان همین تعداد مددجویان نیازمند موجود در زندانهای سراسر کشور اقدام کند و پس از بررسی و تحقیق لازم و عاجل در بازگزدان این افراد به جمع خانواده هایشان بیشترین وقت خود را صرف این موضوع کند.

[ پنجشنبه چهارم اردیبهشت 1393 ] [ 18:0 ] [ ]

[ پنجشنبه چهارم اردیبهشت 1393 ] [ 17:58 ] [ ]

6+ / افشاگری قاضی پرونده ریحانه

» سرویس: رسانه هاي ديگر - رسانه ديگر
139207111204012571288943.jpg

حسن تردست، قاضی بازنشسته‌ای که حکم قصاص «ریحانه جباری» را صادر کرده، در گفت‌و‌گو با روزنامه قانون به بازخوانی پرونده ریحانه پرداخته و به ابهامات مطرح‌شده طی چند ماه اخیر پاسخ داده است.

به گزارش ایسنا، مشروح این گفت‌وگو در پی می‌آید:

جناب تردست شما قاضی پرونده ریحانه جباری بودید و حکم به قصاص او دادید. بعد از گذشت ۷ سال نظر شما در رابطه با پرونده ریحانه جباری چیست؟ هنوز او را قاتل می‌دانید؟

چه چیزی ممکن است نظر بنده را در مورد پرونده‌ای که با کمال حوصله، تامل و تعمق و در یک دادرسی عادلانه با رعایت تشریفات کامل آیین دادرسی کیفری توسط پنج قاضی رسیدگی شده و از ناحیه چند مرجع عالی قضایی اعم از دیوانعالی کشور و مراجع نظارتی تأیید شده است، تغییر دهد؟! طبق قانون مجازات اسلامی هیچ تردیدی در اینکه خانم ریحانه جباری مرتکب قتل عمدی شده است، وجود ندارد. صادقانه متذکر می‌شوم چون در این پرونده ادعا شده بود مقتول وابسته وزارت اطلاعات است و محتمل بود تحقیقات ابتدایی در دادسرا به‌ لحاظ اثرگذاری نهاد امنیتی از مسیر قانونی خارج و حقوق قانونی متهمه رعایت نشده باشد، لذا حقیر طبق رویه خدمتی (از ابتدای شروع خدمت قضایی از زمان دادیاری) بیش از حد معمول و متعارف به این پرونده حساسیت نشان دادم و در جلسات دادرسی مانند یک رسیدگی ابتدایی مانند بازپرس تحقیق سوال و جواب کردم و اگر هر کس حتی غیراهل فن منصفانه و قانونمدار و عدالت‌خواهانه رای ۲۴ صفحه‌ای محکومیت مستند و مستدل ایشان را که متکی به اظهارات خود متهمه به‌ویژه اظهارات جلسات دادرسی بود را بخواند مطمئن خواهد شد کوچک‌ترین خدشه‌ای بر حقانیت آن وارد نیست و طرفه اینکه ۱۳ قاضی عالی‌رتبه قضایی آن را تایید کرده‌اند و یک نظریه خلاف در آن وجود ندارد و متصور نیست که همه اشتباه کرده باشند. ممکن است عواطف، اشخاص عادی را از مسیر حقیقت دور کند ولی در مقام قضاوت قاضی نباید و نمی‌تواند تحت تاثیر احساسات اعلام نظر کند.

در حال حاضر کمپین حمایت از ریحانه جباری و تلاش برای جلب رضایت اولیای دم فعال شده است. شما مطالب آنها را دیده‌اید؟

مقالات و آرای اشخاص عادی و اهل فن را دیده‌ام و از ضعف دستگاه قضایی در پاسخگویی به دروغ پراکنی بنگاه‌های رسمی معاند متاسفم. بنده شخصا در تمامی احکام صادره قصاص، با آموزه‌های اسلامی آرزومندم که در مرحله اجرا با توجیه عاقلانه و عادلانه و با عاطفه اولیای دم نسبت به جلب رضایت ایشان اقدام و قصاص منتفی شود و در هر مورد که پرونده منجر به رضایت شده است، شاکر خداوند رحمان شده‌ام. لیکن با کمال تأسف طبق تجارب پرونده‌های مشابه، مداخله و جوسازی سیاسی یک عده حقوقدان سیاسی‌کار و خارج‌نشین و داخل کشور که به‌ فکر چهره‌سازی به قصد مخالفت سیاسی با نظام حکومتی این کشور و زیر سوال بردن مطلق دستگاه قضایی هستند، همیشه کسب رضایت از شکات سخت و ناممکن شده است. این افراد با سوءاستفاده از شبکه‌های گسترده اجتماعی و رسانه‌ای متوسل به دروغ و قلب واقعیت‌ شده و با زدن تهمت به مقتول موجب کدورت بیش از پیش اولیای دم شده و امکان جلب رضایت ایشان را از بین می‌برند.

نظر خانواده مقتول در رابطه با رضایت و عدم قصاص چگونه بود؟

در یکی از مراجعات خانواده مقتول به‌ دادگاه به ایشان عرض کردم که وکلای متهمه روش غلطی را در دفاع از وی به کار بردند و با طرح تجاوز به‌ عنف، در نتیجه نهایی، هم علیه موکله خود اقدام کرده هم موجب ناراحتی شما شدند ولی به‌ هر حال پدرتان با آن سن و دارای شان خانوادگی و اجتماعی در ایجاد رابطه غیراخلاقی با چنین دختری مرتکب گناه شده است، از طرفی هم با توجه به وضع خانوادگی و روحی و روانی این خانم و روابط خشن پدر، مرضی خداوند تبارک و تعالی است که از گناه بزرگ این دختر بدبخت بگذرید. پسر مقتول که جوان تحصیلکرده و برازنده‌ای بود جواب داد قریب به این مضمون که ما چطوری رضایت بدهیم؟ اولا این خانم اصلا پشیمان نبود و یک ذره از خود ناراحتی و عذاب وجدان نشان نداد و حقیقت رابطه خود را نگفت و بعد اینها پدرم را مانند یک عده اوباش و هرزه خیابانی متجاوز به زور قلمدادکردند، حالا رضایت بدهیم نمی‌گویند که اولیای دم هم خودشان قبول دارند که پدرشان مقصر بوده و قصد تجاوز داشته و به‌همین دلیل رضایت دادند؟

صداقت و پشیمانی ریحانه جباری می‌توانست تاثیری در جلب رضایت اولیای دم داشته باشد؟

بله، اگر خانم جباری بر خلاف تعلیمات وکلای سیاسی‌منش خود (که با خوراک این‌گونه پرونده‌ها زمینه پذیرش پناهندگی سیاسی برای خود فراهم کرده‌اند)، از خود صداقت نشان می‌داد و می‌گفت که در شرایط روحی و روانی سخت دچار اشتباه شده و از کرده خود اعلام پشیمانی و طلب بخشش می‌کرد، مانند خیلی از پرونده‌ها می‌توانست رضایت اولیای دم را که دارای تمکن مالی هستند، بگیرد.

شرایط روحی و روانی ریحانه جباری چگونه بود؟

شرایط روحی و روانی این خانم به گونه‌ای بوده که حتی تصور قتل پدر هم از وی می‌رفت چون حسب پرینت اس‌ام‌اس‌های تلفن وی با یکی از جوانانی که با وی رابطه نا‌مشروع داشت (نام او در پرونده پیوست است) که حاوی لقب‌های قبیح و توهین بسیار زشت به پدرش است. می‌گوید که «امشب به تیپ هم زدیم و این ... را امشب می‌کشم» وقتی در مورد این پیامک این شخص سوال می‌کند ریحانه خانم جواب می‌دهد که پدرم هر وقت مست می‌کند مرا به باد کتک می‌گیرد.

آیا اعترافات ریحانه براثر فشار در مراحل اولیه بازجویی نبوده است؟

بسیاری از دلایل ما در احراز قتل و محکومیت ایشان حرف‌ها و اعترافاتی است که در جلسات دادگاه به‌طور روشن و صریح توسط متهمه بیان شده است. حتی استناد ما بر اعترافات او در دادگاه است، نه حتی دوران بازجویی که ظن تحت فشار اعتراف کردن مطرح شود. او در دادرسی با حضور وکلای خود به‌راحتی از اقدامات خود حرف می‌زد. دلایل کافی و روشن است.

در فضای مجازی وکیل سابق او مصطفایی مدعی شده است او هنگام خروج با توجه به قفل بودن درب با اضطراب و مشکل خارج شده و در مملو از جای چاقو است که نشان می‌دهد او نمی‌توانسته در را باز کند. این ادعا درست است؟

کاملا این ادعا خلاف واقع و دروغ محض است. همان‌گونه که عرض کردم حرف‌های این آقای مدعی قانون و عدالت و حقوق بشر کاملا مانند یک سیاست‌مدار کذاب است که در یک میتینگ انتخاباتی به هر وسیله‌ای ولو خلاف قانون و انصاف و وجدان متوسل می‌شود. طبق اوراق پرونده و دست‌خط خود متهمه در بازپرسی و حتی حسب اظهارات مکرر خانم جباری در دادگاه، درب ورودی قفل نبوده و بعد از وارد کردن ضربه‌ کارد آشپزخانه که دو روز قبل خریداری و در کیف خود داشت با آرامش از خانه خارج شده است. طبق صورت‌مجلس بازپرس در معاینه محل وقوع جنایت، قبل از شناسایی فرد ضارب و دستگیری وی، فقط آثار یک ضربه جسم نوک تیز روی درب بوده است و نه چند ضربه که مؤید آن، اظهارات صریح و روشن خود متهمه است.

توضیح ریحانه در رابطه با وارد کردن یک ضربه به در با چاقو چه بود؟

وقتی از متهمه در دادگاه سوال شد چرا به در با چاقو زدی، وی جواب داد چون هیجان‌زده بودم و هول کرده بودم یک ضربه با چاقو به در زدم. از وی سوال شد درب قفل بود؟ وی جواب داد نه، قفل نبود. و وی ادامه می‌دهد که بعد از زدن ضربه چاقو مقتول گفت منو زدی؟؟!! و به‌ طرف من صندلی را پرتاب کرد و بعد مقتول از پله‌ها رفت پایین و من‌ هم با آسانسورخارج شدم. اگر در قفل بود چطور می‌توانست بلافاصله خارج شود؟ به‌ علت شدت جراحات که بریدگی ناف اصلی ریه بود، مقتول فقط از طبقه پنجم تا پله‌های طبقه سوم می‌تواند برود و پس از چند بار گفتن دزد! دزد! در همان‌ جا جان می‌دهد.

ریحانه بعد از فرار چه‌ کاری انجام‌ می‌دهد؟

ریحانه ادامه می‌دهد در خیابان مخفی شدم و صبر کردم. بعد از اینکه آمبولانس و ماشین ماموران را دیدم با آژانس رفتم خانه.

همسایه‌ها متوجه فریادی یا درخواست کمکی از سوی ریحانه نشده بودند؟

محل وقوع قتل، آپارتمان پنج طبقه مسکونی بود که کوچک‌ترین صدایی یا فریاد متهمه می‌توانست همسایه‌ها را متوجه موضوع کند. در تحقیقات، همسایگان مجاور گفته‌اند که فقط صدای برخورد چیزی به‌ دیوار را شنیدیم (این صدا‌ همان پرتاب صندلی توسط مقتول بود که متهمه بیان کرده است).

وکیل سابق ریحانه برای دفاع مشروع خواندن، حمل چاقو را برای حفظ امنیت تردد در خیابان‌های تهران بیان کرده. شما با این ادعا موافق هستید؟

در این خصوص متهمه کوچک‌ترین اشاره‌ای بر صحت ادعای وکیل خود نکرده بلکه برای اولین بار دو روز قبل از قتل، توسط متهمه خریداری شده است و در طول تحقیقات مکرر جز این نگفته است! بنده شرف و وجدان انسان‌های منصف بی‌تعصب را به این ادعای سخیف آقای مصطفایی شهادت می‌طلبم که چند دختر و زن در تهران با خود چاقو حمل می‌کنند؟! آیا این توهین به ساحت پاکیزه زنان و دختر ایرانی نیست که آنها را با اراذل و اوباش در یک ردیف قرار می‌دهند؟! البته بنده هم حسب تجارب خدمتی قبول دارم که اشخاصی از افراد لاابالی با خود آلات جارحه و چاقو حمل می‌کنند ولی نوعا این ویژگی رفتاری جوانانی است که زندگی بی‌ بند و باری دارند و به‌ لحاظ روحیات و رفتار ناهنجار اجتماعی و روابط با خلافکاران در معرض تعدی و درگیری خشونت‌آمیز هستند و الا عموم جامعه ما انسان‌های شریف و باخانواده‌ای هستند که از درگیری و ناهنجار‌ی‌های اجتماعی پرهیز می‌کنند و باید بگویم در حال حاضر کشور ایران در نُرم جهانی (بدون سیاست‌بازی) در بین کشورهای دنیا (همسایگان، کشورهای‌آفریقایی، آمریکا، آمریکای مرکزی) از امن‌ترین کشورهای جهان قلمداد می‌شود که شهروندان تا پاسی از نیمه شب در خیابان‌ها، رستوران‌ها و مراکز تفریحی آزادانه و با آرامش، بدون مزاحمت تردد می‌کنند که حتی مورد تعجب و اقرار گردشگران خارجی قرار گرفته است.

آیا رابطه ریحانه با مقتول یک رابطه کاری بود؟

خانم جباری حداقل سه بار در دادگاه گفت من به مقتول سرویس می‌دادم تا او هم به من خدمات بدهد. اصلا رابطه کاری مطرح نبود. در اصطلاح این گروه از جوانان بی‌ بند و بار، منظور از سرویس دادن، ایجاد روابط نامشروع و در اختیار قراردادن خود است. متهمه قبل از رابطه با مقتول با چند نفر رابطه ویژه داشته و طبق اعترافات در دادگاه، ایشان با مدیر شرکت محل کار خود چند بار به ویلای او در سیرا (جاده چالوس) رفته‌اند و باکره نبوده است. حسب دلالت پرینت تلفن وی اس‌ام‌اس‌های رد و بدل شده بین ایشان، به‌طور صریح روابط بسیار نزدیک حتی بچه‌دار شدن را نشان می‌دهد و نیز این رابطه، مورد اعتراض یکی از دوست پسرهایش که قبلا نامزد متهمه بوده قرار گرفته که مستندات مسلم آن در پرونده پیوست است.

چند نمونه کوچک مطابق پرینت مخابرات قابل ارائه در رسانه‌ عمومی عرضه می‌شود:

مدیر شرکت: اگر مهم نبودی اینقدر بهت گیر نمی‌دادم ولی فکر می‌کنی می‌خواهم خونت را توی شیشه کنم. مدیر: ... دوستت دارم. منم خیلی می‌خوامت.

مدیر: .... من عزیز تو نیستم، جیگرتم، اونم جیگر لال. متهمه: ..... این خانه ویرانه که بار بسته به جانم ... مدیر: مواظب باش دستت‌ رو نبری. متهمه: .... نخیرنیت من تو بودی «توهم» در اومد دیگه ... زود توضیح بده!

علیرغم رابطه نزدیک نامشروع متهمه با مدیرش در‌ همان زمان به نامزدش پیامک می‌فرستد که «به‌ خدا دیوونتم. نامزد متهمه: ... تو وقتی با ... ریختی روی هم با من خداحافظی کردی ... کثافت! این آخرین اس‌ام‌اس از طرف من بود.»

باتوجه به فاصله سنی به چه دلیل این رابطه شکل گرفته بود؟

مستفاد از اظهارات خود متهمه که در پرونده پیوست است، وی در بیان علت رابطه خود با مرد مسن می‌گوید «می‌خواستم یک مقدار سرویس کنترل‌شده بدهم و سرویس بگیرم و نشان بدهم عُرضه دارم بدون احتیاج به خانواده خودم را تامین کنم. وی در مورد نحوه آشنایی با مقتول می‌گوید در خیابان می‌رفتم یک کمری چند بارترمز کرد ... و بعد سوار شدم آهنگ (دیدو) گذاشت بعد از سنم و کارم پرسید و ... من هم چند سوال کردم از کارش و ... یک زنگ زدم به گوشی‌اش تا شماره تلفنم را ذخیره کند.» لذا آنها یک ماه قبل از قتل با هم به رستوران می‌رفتند. در اس‌ام‌اس بازی، لطیفه برای هم می‌فرستادند و در روز قتل هم طبق وعده قبلی، مقتول به شرکت محل کار متهمه مراجعه و با رضایت کامل با هم به منزل می‌روند. در تحقیقات از همکاران، یکی از همکاران وی اظهار داشته که «... به دنبال ریحانه یک آقایی با ماشین تویوتا کمری آمد و ریحانه می‌گفت که دوست پدرم است و می‌خواهیم ماشین کمری را از او بخریم. حتی مدیر، تخم مرغی را برای گذاشتن زیر چرخ ماشین به‌ وی می‌دهد.»

با توجه به تجارب ۳۰ ساله قضایی شما دلیل قتل چه بوده است؟

شرایط خاص محیط خانوادگی و رابطه ناهنجار والدین با هم و آثار مخرب درگیری‌های درون خانواده بر شخصیت متهمه و روحیه مردانه و خودشیفتگی و خودبزرگ‌بینی و تصمیم‌گیری در لحظه عصبانیت وی شاید مهم‌ترین دلیل ارتکاب قتل باشد. وی در دادگاه می‌گوید که در بچگی دلم می‌خواست بازی‌های پسر‌ها را بکنم و از اینکه نمی‌توانستم مانند پسر‌ها با تبر هیزم بشکنم ناراحت می‌شدم. به‌ همین دلیل برای استحکام رسیدگی و جلوگیری از هرگونه شائبه و خلل در تحقیقات در مراحل رسیدگی به پرونده، یک بانوی روان‌شناس تعیین کردیم که در جلسه دادرسی حالات او را ببیند و با مصاحبه با متهمه و رفتار‌شناسی در خصوص شخصیت متهمه اظهارنظر کند. روان‌شناس منتخب معتقد بود او دچار خودشیفتگی است. دلیل قتل هم به شرایط روحی و عدم ثبات شخصیتی او بازمی‌گردد. البته دچار جنون و مسلوب‌الاختیار نبوده تا مبری از مسئولیت قانونی باشد. از طرفی حسب اظهارات متهمه چون مقتول به‌ خاطر مسائل کاری و خرید لوازم پزشکی زیاد سفر می‌رفت به‌ وی قول سفر به کشورهای اروپایی داده بود اما او را نبرده بود که باعث دلخوری و عصبانیت ریحانه شده بود. یا یک بار قرار بود برای گردش روز پنجشنبه، ماشین تویوتا کمری خود را به او بدهد تا با همکارانش به تفریح برود که با عدم انجام این کار باعث ناراحتی شدید ریحانه شده بود و او می‌گفت نزد دوستان بسیار غرورش جریحه‌دار شده و ضایع شده بود.

یعنی ریحانه با قصد قبلی مرتکب قتل شده بود؟

خانم جباری با خودشیفتگی به دنبال اثبات خود به خانواده بحران‌زده‌اش بود و شاید با روحیه مردانه خود، فکر می‌کرد کنترل سرویس دادن‌هایش دست وی است و بازیچه‌شدن را تحمل نمی‌کرد و لذا وقتی مقتول به‌ طرف وی می‌آید تا او را طبق معمول این‌گونه روابط، لمس کند، وی امتناع کرده و در مقابل این جمله که «روسری‌ات را درآر و راحت باش. جایی نمی‌تونی بری»، به‌شدت عصبانی و وقتی مقتول برای نماز دوم به‌ طرف سجاده می‌رود، ریحانه بدون اعلام اعتراض و یا فریاد اینکه می‌خواهد منزل را ترک کند از کیف خود چاقوی ۲۵ سانتی تازه خریداری شده را درآورده و ناگهان از پشت به کتف او با شدت ضربه می‌زند که به‌ علت بلندی تیغه، چاقو از بین استخوان‌ها وارد فضای سینه شده و ناف اصلی ریه را می‌شکافد و حتی چاقو را هم با خود می‌برد و با جلد مقوایی زیر تختش پنهان می‌کند. آثار خون در سجاده و صندلی کنار آن مشهود و در پرونده مضبوط است.

یعنی ضربه ریحانه نوعا کشنده بود؟

مشخصا ضربه وارده ریحانه به‌ علت نوک تیز بودن کارد و تیغه فولادی بلند آن، ضربه را نوعا کشنده می‌کند زیرا وارد ریه شده بود. ادعای ضربه ساده به کتف که از سوی آقای مصطفایی طرح شده خلاف نظریه صریح کالبدشکافی مرکز پزشکی قانونی است.

خود ریحانه در مورد نحوه قتل چه گفته؟

گفت می‌ترسیدم به من تجاوز کند. چند بار از من خواست روسری‌ام را بردارم اما من این کار را نکردم. متاسفانه متهمه هیچ حرف و رفتاری از خود نشان نمی‌دهد که مقتول را متوجه اکراه وی کند. از وی سوال می‌شود «آیا مقتول خشونتی نشان داد یا عملی انجام داد که نشان دهد قصد دارد به‌ زور تجاوز کند؟» وی جواب می‌دهد «نخیر.» و نیز از وی پرسیده شد «وقتی امتناع تو را از دست زدن دید چرا پشت به‌ تو کرد؟» جواب می‌دهد «رفت نماز دیگرش را بخواند». بازسازی صحنه جنایت هم نشان می‌داد که سجاده روی زمین پهن بوده و آثار خون روی سجاده و آینه وجود داشت که حکایت می‌کند در لحظه قتل و وارد کردن ضربه کارد، مقتول پشت به متهمه روی سجاده بوده است. اصولا ریحانه یک کلمه غیر از این در طول مراحل مختلف تحقیقات و دادرسی نگفته است. صرف‌ نظر از عمل غیرشرعی و اخلاقی مقتول، با توجه به زاویه داشتن روحی و روانی این‌گونه افراد بی‌اعتقاد نسبت به مذهب و نماد آن نماز، به‌ نظرم نماز خواندن وی در این شرایط که او را به‌ ظاهر مذهبی نشان می‌دهد بر نفرت متهمه افزوده است و امید خدمات گرفتن از این مرد مذهبی (با ضعف ایمان و مقهور شیطان) به باد می‌رود چون قبل از ورود به خانه این حس و ذهنیت وجود نداشته به‌طوری که در مسیر خانه، مقتول کاندوم می‌خرد و در داخل منزل جلوی چشمان ریحانه خانم روی میز می‌گذارد و برای وی ناآشنا نبوده است.

ادعا شده داروی بیهوشی در شربت ریحانه وجود داشت. شما نوشیدنی‌ها را به آزمایشگاه فرستادید؟

دو لیوان محتوی آبمیوه روی میز بوده که ثابت می‌کند دو نفر بودند و محتوای هر دو لیوان برای سم‌شناسی ارسال و حسب گزارش کار‌شناسان آزمایشگاه یکی از لیوان‌ها فاقد هرگونه سم یا دارو بوده ولی در لیوان دوم داروی دیفنوکسیلات که داروی ضد اسهال است مشاهده شده است.

از دیگر ابهامات مطرح‌شده در پرونده ریحانه، خرید لوازم پیشگیری از بارداری از داروخانه است. این اتفاق افتاده؟

ابهامی در خرید آن وجود ندارد زیرا رفتن یک زن و مرد به یک خانه خلوت به‌ قصد خوردن قهوه نیست و نیت ایشان عمل جنسی بوده است که در مسیر رفتن به‌ خانه کاندوم خریداری شده. نکته قابل تامل اینکه این وسیله روی میز قرار داشته و کاملا در معرض دید بوده و خانم ریحانه با توجه به تجربه‌های قبلی با آن ناآشنا نبوده است و خرید لوازم پیشگیری از بارداری نشانه تجاوز نیست، فقط نشانه قصد رابطه جنسی است.

شما موافق تلاش برای جلب رضایت اولیای دم هستید؟

توصیه می‌کنم این سیاهکاران سیاستکار سرنوشت این‌گونه محکومان را با تبلیغات رسانه‌ای و گزافه‌گویی‌هایی برای نمایاندن خود و چهره‌سازی مجازی به نتیجه تلخ اجرای قانون و گرفتن فرصت رضایت اولیای‌ دم دچار نکنند. از تجارب تلخ گذشته مانند پرونده مرحوم بهنود شجاعی که مداخلات علنی و رسانه‌ای کردن موضوع باعث انفعال اولیای دم شد و نامبرده را از امکان گرفتن رضایت اولیای دم محروم ساخت، عبرت گیرند. هرچند اینجانب بازنشسته شدم و صرفنظر از اینکه هیچ تردیدی در استحقاق قصاص خانم جباری ندارم و آن‌ را حق مسلم خانواده محترم می‌دانم ولی برای رضای خدا با توجه به اینکه قصاص حیات است لیکن خداوند تبارک و تعالی اولیای دم را دعوت به عفو و بخشش کرده است. بنده حاضرم در جلب رضایت ایشان به‌ طریق مقتضی مساعدت کنم.

انتهای پیام

[ پنجشنبه چهارم اردیبهشت 1393 ] [ 17:54 ] [ ]

سمینار علمی منشور حقوق شهروندی برگزار می‌شود

» سرویس: معارف و حقوق - حقوقي و قضايي
n00068907-b.jpg

دانشکده حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد با همکاری استانداری اصفهان سمینار علمی منشور حقوق شهروندی را برگزار می‌کند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ این سمینار با موضوعات آزادی اندیشه بیان و مطبوعات، عدالت قضایی، حریم خصوصی، اقوام و اقلیت‌ها، حقوق زنان و سلامت اداری حکمرانی شایسته و حکومت قانون برگزار می‌شود.

در این سمینار علمی دکتر الهام امین زاده معاون حقوقی رئیس جمهور، دکتر سیدمحمد هاشمی استاد حقوق عمومی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر رسول زرگر استاندار اصفهان، دکتر حسام الدین آشنا رئیس مرکز بررسی های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری، دکتر حسن ضیایی‌فر دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی، دکتر باقر انصاری استاد دانشگاه شهید بهشتی، دکتر رحیم نوبهار استاد دانشگاه شهید بهشتی، دکتر فردین خرازی عضو گروه حقوق بشر و دموکراسی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور خواهند داشت.

این سمینار 6 اردیبهشت ماه در سالن شهید چمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد برگزار می‌ش

[ پنجشنبه چهارم اردیبهشت 1393 ] [ 17:52 ] [ ]

پیشنهادات ضیائی‌فر درباره ماجرای بند 350

» سرویس: رسانه هاي ديگر - رسانه ديگر
Multimedia_pics_1382_8_Legal_67.jpg

دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران با اشاره به اخبار منتشرشده پیرامون بند 350 زندان اوین، پیشنهاداتی را مطرح کرد.

به گزارش ایسنا، محمدحسن ضیائی‌فر در گفت‌وگو با سایت جماران در خصوص اخبار منتشره مربوط به بند 350 اوین گفت: مسئولان ذی‌ربط به صراحت گفتند که هیچ اتفاقی نیفتاده و ضرب و شتمی صورت نگرفته و یک بازرسی معمولی و ادواری صورت گرفته است.

وی با اشاره به آنچه که آن را «اخبار نگران‌کننده و گزارشاتی که خانواده‌های زندانیان از بستگان خود در زندان دریافت کرده‌اند» می‌خواند، ادامه داد: بازتاب‌های این موضوع نیز در سراسر جهان پخش شده است. بر این اساس به نظر می‌رسد تعهد قانونی و شرعی و تدبیر مقتضی ایجاب می‌کند که با فوریت به این موضوع رسیدگی شود.

دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران افزود: اولا باید زمینه تماس و گفت‌وگوی خانواده‌های زندانیانی که گزارشات نگران‌کننده دریافت کرده‌اند با زندانیانشان فراهم شود تا اگر هیچ اتفاقی نیفتاده است، زندانیان نیز به خانواده‌های خود بگویند که خبرهای منفی مبنایی ندارد. دوما مناسب است که هیئتی متشکل از نمایندگان مجلس به عنوان نماینده ملت و نهادهای حقوقی تخصصی مستقل از قبیل کانون وکلا بازدیدی از بند 350 داشته و گزارش خود را به مسئولان و مردم ارائه کنند تا مخاطبان در سراسر جهان دریابند که در کشور ما امکان‌های مختلفی برای تضمین رعایت حقوق زندانیان وجود دارد.

ضیائی‌فر اظهار کرد: البته این اقدامات نافی آن نیست که مراجع قانونی نظارت بر امور زندان‌ها، از قبیل هیئت نظارت و بازرسی حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان تهران، بخش نظارت بر واحدهای تابعه قوه قضائیه در سازمان بازرسی کل کشور و یا بازرسی دفتر مقام معظم رهبری در این خصوص با فوریت ورود کرده و معلوم کنند که چه عواملی باعث نگرانی جمعی از خانواده‌های زندانیان شده است و مشخص کنند که اگر خلافی صورت گرفته است نظام حقوقی کشور هم از حیث قوانین جرم محسوب کردن هر گونه نقض حقوق زندانیان و هم از حیث ساز و کارهای رسیدگی به خلاف‌های احتمالی، کمبودی ندارد و با فوریت با متخلف یا متخلفین در هر سطحی برخورد می‌کند.

وی با اشاره به زحمات صادقانه بسیاری از نیروهای خدمتگزار تاکید کرد: عمدتا همین مصادیق و مبهم گذاشتن آنها و بی‌اهمیت جلوه دادن بازتاب‌های جهانی گزارشات مربوط به نقض حق فرد یا افرادی در کشور باعث می‌شود که زحمات صادقانه بسیاری از نیروهای خدمتگزار در نهادهای رسمی از جمله سازمان زندان‌ها نادیده گرفته شود و به حاشیه رود یا اینکه هنجارهای قانونی و دینی ما نیز زیر سوال برود و در سطح بین‌المللی زمینه‌ای فراهم شود که قطعنامه‌هایی علیه نظام جمهوری اسلامی به تصویب برسد و در افکار عمومی جهانی نیز خیلی‌ها در موارد متعدد با مفاد قطعنامه‌ها همدلی کنند در حالی که به راحتی می‌توان این‌گونه مصادیق را برطرف کرد و زمینه هیچ بهانه‌ای را برای مخالفان نظام فراهم نیاورد.

دبیر کمیسیون حقوق بشر اسلامی در پایان گفت: در جهان کنونی نباید از یاد برد که ابزارهای کسب اطلاعات و اخبار به کیفیتی شده که حقایق در هر کشوری به سرعت روشن می‌شود و دیگر رویکردهای بسته قبلی پاسخگو نیست.

انتهای پیام

[ پنجشنبه چهارم اردیبهشت 1393 ] [ 17:51 ] [ ]

سخنگوی دولت خبر داد

تشکیل تیمی برای بررسی وقایع اوین/انصراف بیش از دو میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه

» سرویس: سياسي - دولت
Amir Pourmand (1 of 11)-7.jpg

سخنگوی دولت از انصراف بیش از دو میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه نقدی و درآمد هزار و 200 میلیارد تومانی دولت از این محل خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با بیان اینکه برای اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها ثبت‌نام از خانواده‌های متقاضی انجام شد و من لازم می‌دانم از همه دستگاه‌هایی که در ارتباط با این موضوع مشارکت داشتن تشکر کنم، گفت: در این مرحله خانواده‌ها دو گزینه را می‌توانستند انتخاب کنند که حدود دو میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه انصراف دادند.

وی ادامه داد: کسانی که اعلام کرده‌اند که متقاضی دریافت یارانه هستند، به مانند گذشته هر نفر حدود 45 هزار و 500 تومان یارانه نقدی دریافت خواهد کرد و درآمد ناشی از انصراف دو میلیون و 400 هزار نفر به نفع خدمات عمومی در زمینه بهداشت، درمان، حمل و نقل، تولید و اشتغال مصرف خواهد شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه "در روزهای نخست تعداد افرادی که ثبت‌نام نکرده بودند به بیش از 10 درصد رسید و پیش‌بینی ما این بود که حدود هفت تا هشت میلیون نفر از ثبت‌نام انصراف دهند"، گفت: در نهایت حدود دو میلیون و 400 هزار نفر از دریافت یارانه انصراف دادند.

وی با اشاره به عایدی دولت از محل این انصراف‌ها، اظهار کرد: با انصراف این تعداد از دریافت یارانه نقدی، هزار و 200 میلیارد تومان منابع در اختیار دولت قرار می‌گیرد تا در خدماتی که در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی پیش‌بینی کرده‌ایم، هزینه شود.

نوبخت همچنین خاطرنشان کرد: در این مرحله مبالغی که در اختیار دولت قرار می‌گیرد، 9 هزار و 300 میلیارد تومان است که کمتر از رقمی است که در قانون بودجه 93 دولت می‌توانست از این منبع استفاده کند.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد سازوکارهای حذف دهک‌های بالا از دریافت یارانه نقدی در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی، گفت: قانون تکلیف این موضوع را مشخص کرده است و ما می‌توانیم از اختیارات قانونی که در این ارتباط وجود دارد استفاده کنیم اما فعلا مشکل دولت این نیست و مشکل ما با این ثبت‌نام حل شده، راه روشن است و اینکه عده‌ای همچنان می‌خواهند از یارانه نقدی استفاده کنند.

وی از خانواده‌هایی که از دریافت یارانه نقدی انصراف داده‌اند، تشکر کرد و گفت: این مبلغ صرفه‌جویی شده صرف بهبود شرایط بهداشت، درمان، توسعه، حمل و نقل عمومی، تولید و اشتغال خواهد شد.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به برنامه دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی، تاکید کرد: رشد قیمت حامل‌های انرژی، بسیار کند و محدود خواهد بود. وزارت نفت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی این قیمت را اعلام خواهند کرد.

وی همچنین افزود: امسال پنج هزار و 400 میلیارد تومان برای بخش تولید، اشتغال و حمل‌ونقل، چهار هزار و 800 میلیارد تومان برای حوزه سلامت و بیمه و دو هزار و 400 میلیارد تومان نیز برای امنیت غذایی اقشار کم‌درآمد پیش‌بینی شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به عزم دولت برای کنترل و کاهش تورم نیز اظهار کرد: روند کاهشی نرخ تورم تا پایان سال دنبال خواهد شد. با سیاست‌ها و تلاش‌های دولت، ثبات به اقتصاد ایران بازمی‌گردد.

نوبخت در بخش دیگری از این نشست خبری، در برابر پرسش خبرنگار ایسنا درباره اتفاقات اخیر مربوط به بند 350 زندان اوین، از تشکیل تیمی برای بررسی این مسأله خبر داد و گفت: تیمی از سوی دولت برای بررسی وقایع اخیر زندان اوین تشکیل شده است که پس از انجام بررسی‌های لازم، گزارش مربوطه را منتشر خواهیم کرد.

سخنگوی دولت با اشاره به کاهش رشد تورم در سال 1392، گفت: در سال 92 نرخ تورم با اقداماتی که انجام شد از حدود 42 درصد به 32 درصد تقلیل پیدا کرد و دولت مصمم است که در سال 1393 نرخ تورم بیش از این کاهش پیدا کند و به زیر 25 درصد برسد.

نوبخت گفت: در این راستا همان‌طور که بارها اعلام کرده‌ایم افزایش قیمت حامل‌های انرژی رشد محدود و کندی خواهد داشت.

وی با بیان این که با توجه به منابع موجود حدود پنج هزار و 400 میلیارد تومان برای تولید، اشتغال و حمل و نقل و چهار هزار و 800 میلیارد تومان برای امر بیمه، بهداشت، درمان و ارزان کردن هزینه‌های درمانی استفاده می‌شود، گفت: دو هزار و 400 میلیارد تومان نیز برای امنیت غذایی تخصیص داده می‌شود که به صورت کالا و مواد غذایی در اختیار اقشار کم‌درآمد قرار می‌گیرد و همان‌طور که اشاره کردم کسانی که برای دریافت یارانه‌ها ثبت‌نام کردند 45 هزار و 500 تومان به مانند ماه‌های قبل دریافت می‌کنند.

نوبخت گفت: برای خانواده‌هایی که ثبت‌نام نکرده‌اند و از دریافت یارانه انصراف داده‌اند تسهیلاتی خاصی اعلام می‌شود. ضمن اینکه می‌توانند از امکانات موجود مثل همه مردم استفاده کنند.

سخنگوی دولت با بیان این که امیدواریم با اقدامی که انجام شد کاستی‌های مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها برطرف شود و پرونده مرحله دوم بسته شود و کار اجرایی را آغاز کنیم، در پاسخ به این سوال که آیا این 1200 میلیارد تومان پاسخگوی اقداماتی که دولت می‌خواهد در زمینه بهداشت، درمان و مسائل این‌چنین انجام دهد خواهد بود؟ گفت: این میزان صرفه‌جویی حاصل شده جوابگو خواهد بود.

وی با بیان این که مردم همچنان می‌توانند از دریافت یارانه انصراف بدهند و راه این بسته نشده است، اظهارداشت: تشخیص مردم برای ما محترم است. ما خودمان را خدمتگزار مردم و مجری نظرات آنها می‌دانیم و نمی‌توانیم برای مردم تعیین تکلیف کنیم.

نوبخت با بیان این‌که هر منابعی که از طریق یارانه‌ها و انصراف به دست می‌آید به کل جامعه بازگردانده می‌شود، گفت: همان‌طور که اشاره کردم ما برای نظر مردم احترام قائل هستیم و بر اساس واقعیت‌های موجود نسبت به اجرای نظرات مردم عمل می‌کنیم.

سخنگوی دولت در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: دولت همچنین مبلغ یازده هزار و 300 میلیارد تومان از بودجه عمومی را طبق قانون برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها از خزانه عمومی برداشت خواهد کرد.

وی اضافه کرد: قانون به دولت اجازه داده که برای تامین منابع یارانه‌ها در سال 1393 تا سقف 48 هزار میلیارد تومان در جهت اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، قیمت این حامل‌ها را افزایش دهد ولی من همان‌طور که گفتم این میزان افزایش قیمت حامل‌های انرژی با رشد کند و ملایم خواهد بود.

نوبخت گفت: اگرچه از محل افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی، افزایش قیمتی ایجاد می‌شود، اما تلاش داریم که این میزان افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی با رشد ملایم باشد. همچنین سیاست‌های پولی، مالی و تعادل بودجه‌ای را به گونه‌ای پیش می‌بریم که همانند شش ماه دوم سال گذشته که شاهد کاهش کنترل تورم بودیم امسال هم تورم چنین کاهشی پیدا کند و در مجموع حاصل این سیاست‌ها منجر به این شود که ما شاهد کاهش نرخ تورم به زیر 25 درصد باشیم.

وی همچنین گفت: ‌با سیاست‌هایی که معاونت ارزی بانک مرکزی دارد در چند روز آینده ثبات به بازار ارز باز خواهد گشت.

سخنگوی دولت همچنین با انتقاد از انتشار برخی از اخبار غلط در ارتباط با فعالیت‌های دولت، گفت: برخی می‌گویند که 4/2 میلیارد دلاری که طبق توافق ژنو قرار بود آزاد شود آزاد نشده و امکان استفاده از آن را دولت ندارد اما همان‌طور که ما به دفعات اعلام کرده‌ایم همه وعده‌ها که در این زمینه بوده سر وقت محقق شده ولی اینکه ما چگونه استفاده کنیم یعنی اینکه به صورت نقدی استفاده کنیم یا در قالب خرید کالا استفاده کنیم به قدرت انتخاب ما بر می‌گردد و دست خودمان است.

نوبخت گفت: برای واردات کالاهای ضروری مانند دارو حساب‌هایی داریم و ضرورتی نداشته که از اقساط آزاد شده در این ارتباط استفاده کنیم البته این به این معنا نیست که ما نمی‌توانیم از این اقساط آزاد شده استفاده کنیم. متاسفانه عده‌ای به نحوی مطرح می‌کنند که گویی ما نمی‌توانیم از این رقم استفاده کنیم و این سخن نادرستی است که ممکن است ناشی از اطلاعات ناکافی باشد و یا اینکه عده‌ای بخواهند توافقنامه ژنو را ناموفق عنوان کنند و کلیت آن را زیر سوال ببرند. همان‌طور که گفتم همه اقساط طبق توافقنامه ژنو آزاد شدند و ما قابلیت این را داریم که در مورد چگونگی استفاده از آن تصمیم‌گیری کنیم.

وی گفت: عده‌ای تلاش می‌کنند وضع به وجود آمده در بازار ارز را عدم ثبات اقتصادی تعبیر کنند در حالیکه این ثبات به زودی اقتصاد کشور باز خواهد گشت.

سخنگوی دولت در واکنش به برخی از مطالب مطرح شده در ارتباط با جلسه مولودی خوانی که به مناسبت میلاد فاطمه (س) با حضور همسران برخی مقامات برگزار شد و مباحث حاشیه‌ای که برخی از رسانه‌ها در ارتباط با این مساله مطرح کرده‌اند گفت: روابط عمومی ریاست جمهوری کذب بودن این مساله را بیان کرد و پاسخ این مسائل را داد.

وی افزود: شایداز یک منظر عده‌ای منتظر هستند که هر روز یک موضوع کوچک را بزرگ کنند و مطالب غیر واقعی را اطلاع رسانی کنند و ذهن و فکر دولت را که درگیر مذاکرات ژنو و در حال ساماندهی به وضعیت اجرای قانون هدفمندی است را معطوف به پاسخ‌گویی به این مسائل کنند.

وی گفت: شاید عده‌ای کارشان این باشد که پول بگیرند و این مسائل را تولید کنند و ما اگر بخواهیم هر لحظه به این مسائل پاسخ دهیم خدمات اصلی کشور را چه کسانی باید ارائه کنند.

نوبخت در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در روز پنج شنبه گذشته در بند 350 زندان اوین به گفته‌ی برخی از زندانیان سیاسی و خانواده‌هایشان این افراد درزمان بازرسی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، ، موضع دولت در قبال این مساله چه خواهد بود، گفت: رئیس جمهور طبق قانون اساسی و همچنین هیات وزیران بر اساس وظایف و ماموریت‌هایی که دارد در هیچ یک از مواردی که حقوق شهروندان کشور نادیده گرفته شود و مخدوش شود سکوت نمی‌کند و این فعالیت گاهی با اعلام موضع و بیان نظر همراه است و یک وقتی با کار اجرایی و عملی.

وی ادامه داد: از زمانی که این خبررسیده شد دولت برای این کار تیمی را مامور کرد و جزییات موضوع در حال بررسی و گزارش‌گیری است و قطعا گزارش آماده شود متناسب با واقعیت‌ها دولت از ایفای هیچ یک از وظایف قانونی خود در رعایت حقوق شهروندان کوتاه نخواهد آمد.

وی با تاکید بر این که دولت در خصوص حفظ حقوق شهروندان کوتاه نمی‌آید گفت: افرادی که زندانی می‌شوند نیز حقوقی دارند. طبق قانون باید مجازات بشوند اما ما حق نداریم هیچ اقدامی خلاف قانون نسبت به آنها انجام دهیم به صرف زندانی بودن. اینها مواضع دولت است.

وی گفت: در اجرا نیز ما در حال پیگیری و بررسی این موضوع هستیم و پس از این‌که اطلاعات کافی از طرفین استماع شد و این اطلاعات جمع آوری شد به صورت مناسب اقدام و اطلاع رسانی می‌شود.

وی همچنین با انتقاد از برخی از رسانه‌های بیرونی، که تلاش داشتند دراین ارتباط بزرگ نمایی کنند و همچنین برخی از رسانه‌ها برای ایجاد حاشیه برای دولت در دیگر موارد گفت: یک زمان مباحثی را در مورد بحث 4.2 میلیارد دلار آزاد شده مطرح می‌کنند. همزمان در مورد مراسمی که در یک محفل بانوان برگزار شده بزرگنمایی می‌کنند.

وی تصریح کرد: طبیعی است دولت برای این که بتواند به وظایف خود عمل کند نمی‌تواند به این همه مسائل پاسخ دهد. اما قطعا پیگیر همه امور خواهد بود بخصوص در زمینه‌ی حفظ حقوق شهروندان کوتاه نمی‌آید.

[ چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 ] [ 22:40 ] [ ]

٢ ارديبهشت‌ماه، به مناسبت سالگردِ «ملك‌الشعرابهار»
مردي كه از هر انگشتش يك هنر مي‌باريد
ميثم اسدي* :
 ملک الشعرا بهارمحمدتقي بهار، نامور به ملك‌الشعرا، در شانزدهم آبان ١٢٦٥ خورشيدي در مشهد چشم به جهان گشود. پدرش محمدكاظم صبوري شاعر روزگار ناصري بود و مادرش نيز به دانش و ادب دلبستگي داشت. در كودكي و نوجواني، شاگرد پدرش و «صیدعلی‌خان‌درگزی» و «ميرزاعبدالجواد» اديب نيشابوري بود. در همان دوران جواني شور آزادي و نوخواهي وي را به گروه مشروطه خواهان پيوند زد و به انجمن سعادت خراسان پيوست. در همين زمان بود كه سروده‌هاي سياسي خود را در روزنامه خراسان به چاپ مي‌رساند. وي از دشمنان سرسختِ محمدعلي شاه بود. تلاش‌هاي سياسي او پس از انتشار روزنامه‌هاي «نوبهار» و «تازه‌بهار» شوندي(:دليلي) شد براينكه او را دستگير كنند و در تهران به زندان بياندازند. با اين همه پس از آزادي، در سال ١٣٣٢مهي توانست به عنوان نماينده‌ي مردم دَرگَز وارد سومين دوره‌ي مجلس شوراي ملي شود. در سال ١٣٣٤ مهي  «انجمن‌ادبي‌دانشكده» و «مجله‌دانشكده» را بنيان‌ گذاشت. وي بارها روزنامه‌ي نوبهار را -با وجود اينكه بارها بسته شد- به چاپ رساند. كودتاي ١٢٩٩خورشيدي شوند ناراحتي و خانه‌نشيني او شد. با روي كار آمدن قوام‌السلطنه وي دوباره به مجلس راه يافت و تا پايان مجلس ششم دست از تلاش‌هاي سياسي خود برنداشت.
پس از مجلس ششم اگرچه  به كندوكاو در دانش و آموزش پرداخت ولي باز هم به زندان افتاد. پس از آزادي زماني را در تبعيد در اصفهان بسر برد. اما سرانجام با پادرميانيِ محمدعلي فروغي به تهران بازگشت. از اين زمان تا پايان روزگار رضاشاه پهلوي وي به پژوهش در نوشتارهاي كهن و كندوكاوهاي ادبي و زباني دست زد و به تصحيح كتاب‌هاي «مجمل‌التواريخ‌و‌القصص»، «جوامع‌الحكايات‌عوفي» و «تاريخ‌بلعمي» پرداخت. او كه زبان پهلوي را نزد هِرتسفِلد فرا گرفته بود، برگردان كتاب‌هاي پهلوي «يادگارِزريران» و «اندرزهای‌آذربادماراسپندان» رابه سرانجام رساند. «احوال‌فردوسي» و «سبك‌شناسي» ديگر اثر باارزش او، در همين زمان نگاشته شد. وي درسال ١٣١٦به تدريس در دوره‌ي دكتري ادبيات پارسي پرداخت و پس از نابودي دولت رضاشاه در سال ١٣٢٠ دوباره تلاش‌هاي سياسي و اجتماعي خود را آغاز كرد. در سال ١٣٢٢ خورشيدي كتاب «تاريخ‌مختصراحزاب‌سياسي» را نوشت. سپس به مدت چهار سال فرنشين(:رئيس) كميسيون ادبي «انجمن‌روابط‌فرهنگي‌ايران‌و‌شوروي» بود. همچنين نخستين كنگره‌ي نويسندگان ايران در سال ١٣٢٤ خورشيدي از سوي اين انجمن و به فرنشيني محمدتقي بهار آغاز به‌كار كرد.  
وي در بهمن ۱۳۲۴ در کابینه‌ي قوام وزیر فرهنگ شد، اما وزارتش-به ‌شوند اينكه خود كنار رفت- چندان به‌درازا نكشيد. در ۱۳۲۶ خورشیدی نماینده‌ی مردم تهران در مجلس پانزدهم شد و فرنشینی فراکسیون حزبِ دموکرات را به‌دست گرفت. با این همه وی در همین زمان دچار بیماری سِل شد و ناگزیر بود برای درمان به سوییس برود. دشواري‌هاي مالي، وي را ناچار كرد كه درمانش را نيمه‌كاره رها كند و به ايران بازگردد. بهار در بازگشت به ایران تدریس دانشگاهی را دنبال كرد و در سال ١٣٢٩ خورشيدي به فرنشيني «جمعيت‌ايراني‌هواداران‌صلح» برگزيده شد. سرانجام اين سياست‌مدار و دانشمند بزرگ كشورمان، به روز دوم ارديبهشت ماه ١٣٣٠ خورشيدي در تهران زندگي را بدرود گفت.
از اين دانشمند گرانقدر كه از هر انگشتش يك هنر مي‌باريد آثار بسياري- كه به شماري از آنان اشاره كرديم - به‌يادگار مانده است. نوشتارهايش الگويي براي دانش‌دوستان امروز است. دلبستگيش به ايران بسيار بود و بارها براي آزادي به زندان افتاد. تلاش‌هاي او براي پيشرفتِ فرهنگ و هازمان(:جامعه) ايراني شگفت آدمي را بر مي‌انگيزد. «ديوان‌اشعار» او توجه شاعران و نويسندگان را به خود جلب كرده است و سروده‌هايش از ارزش بالايي در روزگار ما برخوردارند. از ميان سروده‌هاي زيباي او مي‌توان به مستزاد نامور «کار ایران با خداست» اشاره كرد كه در هنگام پيروزي مشروطه سروده شده‌ است:
با شَهِ ایران زِ آزادی سخن گفتن خطاست
كار ايران با خداست
مذهب شاهنشهِ ایران زِ مذهبها جداست
کار ایران با خداست
شاه مست و شیخ مست و شَحنه مست و میر مست
كار ايران با خداست
هر دم از دستان مستان فتنه و غوغا به پاست
كار ايران با خداست
مملکت کشتی، حوادث بحر و استبداد خَس
كار ايران با خداست
کار پاس کشتی و کشتی‌نشین با ناخداست
كار ايران با خداست
پادشه خود را مسلمان خوانَد و سازد تباه
خون جمعی بی‌گناه
ای مسلمانان! در اسلام این ستمها کی رواست؟
کار ایران با خداست
باش تا خود سوی ری تازد ز آذربایجان
حضرت ستار خان
آن که توپش قلعه کوب و خنجرش کشورگشاست
کار ایران با خداست
باش تا بیرون ز رشت آید سپهدار سترگ
فر دادار بزرگ
آن که گیلان ز اهتمامش رشک اقلیم بقاست
کار ایران با خداست
باش تا از اصفهان صمصام حق گردد پدید
نام حق گردد پدید
تا ببینیم آن که سر ز احکام حق پیچد کجاست
کار ایران با خداست
خاک ایران، بوم و برزن از تمدن خورد آب
جز خراسان خراب
هرچه هست از قامت ناساز بی‌اندام ماست
کار ایران با خداست
 
ياري نامه:
بهار، محمدتقی. تاریخ مختصر احزاب سیاسی. تهران: شرکت سهامی کتابهای جیبی، ۱۳۵۷. صص الف تا یج.
بهار، محمدتقی. تهران: شرکت سهامی کتابهای جیبی، ۱۳۵۱. صص الف تا یج.
بهار، محمدتقی. دیوان بهار. چاپ اول. تهران، ۱۳۶۸.
سپانلو، محمدعلی. بهار. چاپ اول. تهران: طرح نو، ۱۳۷۴.
مصاحب، غلامحسین (سرپرست). دائرةالمعارف فارسی. چاپ سوم. تهران: امیرکبیر، کتابهای جیبی، ۱۳۸۱. صص ۴۷۵ و ۴۷۶.
مشاهیر ادب معاصر ایران، گردآوری و پژوهش: علی میرانصاری، ج ۲، تهران: سازمان اسناد ملی ایران، ص ۳.
زندگینامه مشاهیر - محمدتقی بهــار
همچنين در اين نوشتار از زندگينامه‌ي خودنوشت ملك‌الشعرا بهار نيز استفاده شده است
*كارشناس ارشد تاريخ 

 

[ چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 ] [ 10:36 ] [ ]
مازندرانی‌های پایتخت‌نشین برگزار کردند:
سلام مازندرانی‌ها به نوروز
خبرنگار امرداد-سورنا لطفي‌نيا :

 مازندرانی‌های پایتخت نشین بر پایه‌ی سنتی دیرین، برای چهارمین سال پیاپی «جشن سلام» را در پارک «آب‌وآتش» برگزار کردند. 
این جشن یک‌شنبه 31فروردین برابر با 26«ارک‌مای» در گاهشمار تبری، برپا شد.
جشن سلام، به کوشش موسسه فرهنگی - هنری پارپیرار، بنیاد هم‌اندیشان تبری، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران و دیگر نهادهای دوست‌دار مازندران و شهرهای گوناگون این استان مانند(رامسر – سوادکوه‌- تلارپی- آمل- کجور- بابل- تنکابن) برگزار شد. این جشن که چند سالی است به بهانه‌ی دیدار نوروزی برگزارمی‌شود برنامه‌هایی مانند دیدوبازدید، نوروزخوانی، شعر، موسیقی ویژه‌ی مازندران، برپایی هفت‌سین، آواز بومی، تخم‌مرغ شکستن که در مازندران به آن «مرغنه‌جنگی» می‌گویند، بله‌برون و... برگزار می‌شود.
نمایشگاه و بازارهای سنتی و پخت خوراکی‌های بومی از برنامه‌های دیگر جشن است.
امسال سرپرستی این برنامه را آقای «خسرو علی زاده» بر دوش داشت.

 
  
عکس از مازیار اسدی است.
[ چهارشنبه سوم اردیبهشت 1393 ] [ 10:35 ] [ ]
.: http:://farsbar.blogfa.com کانون وکلای دادگستری :.

درباره وبلاگ

امکاناتوب
  • آ